Jak se připojit ?

Pokud se chcete připojit a využívat služby, které naše sdružení nabízí, měli by jste dodržet následující postup:
1. Podrobně si prostudujte stanovy občanského sdružení Modřany Network, interní a organizační řády sdružení.
2. Podle mapy pokrytí a z galerie fotek našich přístupových bodů zjistíte zda je místo které chce připojit viditelné.
3. Kontaktovat naše sdružení (odkaz Kontaktní údaje sdružení nebo zde... ) a dohodnout se na případném zaměření signálu. Před samotným měřením doporučujeme najít optimální místo pro umístění antény. Optimální místo je s přímým výhledem na přístupový bod, dobrý přístup pro instalaci antény a co nejblíže k počítači (čím dál je anténa od počítače tím vyšší jsou náklady na připojení).

 


Kolik to bude stát ?

Výše vstupního poplatku a členských poplatků jsou podrobně popsány v Organizačním řádu sdružení. Další investice, je závislá na typu připojení a vzdálenosti člena od přístupového bodu

Připojení člena sdružení prostřednictvím strukturované kabelové sítě je nejlevnější a nejrychlejší. Tento typ připojení je v současné době možný pouze ze dvou míst a to Rytířova 810/25 a Krouzova 3041 (v těchto domech jsou umístěny přístupové body).

Do naší sítě se také můžete připojit prostřednictví bezdrátové sítě WiFi. K tomuto připojení potřebuje anténu a klientské zařízení. Toto zařízení může být do počítače připojeno prostřednictvím Vaší síťové karty (UTP), USB 1.1/2.0 portem, přes PCI sběrnici nebo přes PCMCIA sběrnici u notebooků.


Typy klientských zařízení

bezdrátové připojení přes síť UTP
Tento typ klientského zařízení, se do Vašeho počítače připojí je prostřednictvím síťové karty. Zařízení připojíte k anténě, UTP kabelu a síťovému adaptéru. Veškeré nastavování se provádí přes WEBové rozhraní, které je jednoduché a přehledné. Toto zařízení umožňuje připojit více počítačů (router), obsahuje server pro automatickou konfiguraci sítě (DHCP server), u některých zařízení je možné aktivovat FireWall, který umí zamezit před neoprávněným vniknutím do vnitřní sítě a mnoho dalších funkcí. I povypnutí počítače zůstane spojení s přístupovým bodem stále aktivní. U toho to typu připojení můžete mít počítač od zařízení vzdálený až 100 metrů.
příklad UTP (síťového) klientského zařízení (orientační cena 1.200,-)
bezdrátová připojení přes USB port
Přes USB port připojíte zařízení jako další síťovou kartu. Veškerá nastavovaní se provádí prostřednictvím operačního systému. U připojení přes USB port může být klientské zařízení od počítače vzdálené max. 6,5 metru (limitace specifikací USB rozhraní), plus kabel od antény. Zařízení je napájeno prostřednictvím USB portu, vypne se po vypnutí počítače a spojení se přeruší.
příklady USB klientského zařízení (orientační cena 600,- až 1.000,-)
bezdrátové připojení prostřednictvím rozšiřujících karet PCI nebo PCMCIA
Oba tyto způsoby připojení mají stejné vlastnosti, do operačního systému se připojí jako další síťová karta a veškerá nastavení se provádí také přes operační systém. Napájení je prostřednictvím systémové sběrnice a po vypnutí počítače se spojení s přístupovým bode přeruší. Vzhledem k tomu, že je klientské zařízení přímo v počítači a připojuje se koaxiálním kabelem k anténě, je nutné mít počítač co nejblíže anténě. Čím dále je anténa od počítače, tím horší je příjem kvalita signálu.
PCI síťová karta (orientační cena 500,-)
PCMCIA pro notebook síťová karta (orientační cena 600,- až 1.200,-)


Typy antén

sektorové antény
Tyto antény jsou nejlevnější a nejjednodušší, které je možné si na našem trhu koupit (pokud nepočítáme plechovku o párků). Jejich zisk je do 10 dB a postačí na připojení do vzdálenosti 200m od přístupového bodu. Díky velkému vyzařovacímu úhlu je její instalace jednoduchá a rychlá. Anténu stačí pouze "nějak" (od oka) nasměrovat k přípojnému bodu.
směrové antény typu YAGI
Tento typ antény je vhodný pro umístění na rám okna nebo parapet, anténa je malá a lehká, zisk je od 11 do 15 dB, což stačí na připojení do vzdálenosti 400m. Anténa je směrová, takže se musí velice přesně namířit na přístupový bod.
směrové antény typu síto nebo parabola
Tyto antény jsou velice kvalitní a také za odpovídající cenu. Téměř vždy vyžadují instalaci na stožár, průměr antén je 40 až 70 centimetrů. Zisk je až 25 dB, který je dostačující až na několika kilometrů. Bohužel zisk antén 25 dB a víc se dostává do rozporu se specifikací pro WiFi bezdrátové sítě. Proto je potřeba tyto antény používat na opravdu dlouhé spoje a popřípadě použít nějaký útlumový prvek.